ΟΛΟΗΜΕΡΟ

9ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ "ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΚΟΜΝΗΝΟΣ"

ΑΡΧΙΚΗ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ
ΧΡΗΣΙΜΑ ΕΓΓΡΑΦΑ
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ
ΕΡΓΑΣΙΕΣ
Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΑΣ
ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ
ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ
ΟΛΟΗΜΕΡΟ
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ
ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ

Το ολοήμερο σχολείο έχει έντονο εκπαιδευτικό και κοινωνικό περιεχόμενο. Σχεδιάστηκε για να εξυπηρετήσει υψηλούς παιδαγωγικούς στόχους, όπως είναι η παιδαγωγική αξιοποίηση του απογευματινού χρόνου παραμονής των παιδιών στο σχολείο, με την πλήρη ευθύνη και εποπτεία των εκπαιδευτικών.

Το πρόγραμμά του περιλαμβάνει υποστηρικτική βοήθεια στην Ελληνική Γλώσσα και στα Μαθηματικά, δηλαδή μελέτη και προετοιμασία των μαθητών για τα μαθήματα της επόμενης ημέρας, από υπεύθυνο δάσκαλο.

Στο πλαίσιό του εντάσσονται επιλογές των μαθητών σε μαθήματα και δραστηριότητες που αναβαθμίζουν το ρόλο του σχολείου και αντικείμενα που διαμορφώνουν συνθήκες ανοικτού εκπαιδευτικού περιβάλλοντος και ελκυστικότερης μάθησης. Φέτος για να ανταποκριθεί το ολοήμερο σχολείο στους παραπάνω σκοπούς, έχει γίνει πρόβλεψη για τη στελέχωσή του με δύο δασκάλους οι οποίοι αναλαμβάνουν την προετοιμασία και την πρόσθετη βοήθεια στη Γλώσσα και στα Μαθηματικά, αλλά και με εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων για τα υπόλοιπα διδακτικά αντικείμενα: Αγγλική Γλώσσα, Αθλητισμός, Πληροφορική, Θεατρική Αγωγή, Μουσική.

Θα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι η επιτυχής εφαρμογή του προγράμματος προϋποθέτει την παρακολούθησή του από όλους τους μαθητές που συμμετέχουν στο ολοήμερο μέχρι τη λήξη του, στις 16:15. Επομένως, δεν θα γίνουν αποδεκτά αιτήματα για πρόωρη αποχώρηση μαθητών, αφού αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα την αδυναμία εφαρμογής του προγράμματος και κατά συνέπεια την ακύρωση του παιδαγωγικού του ρόλου. Η προαιρετικότητα ισχύει όσον αφορά την συμμετοχή των παιδιών στο πρόγραμμα του ολοήμερου  σχολείου, κατόπιν σχετικής αίτησης και όχι στην προαιρετική παρακολούθηση μέρους του προγράμματος όσων έχουν δηλώσει συμμετοχή.

Πρέπει επίσης να επισημανθεί ότι το πρόγραμμα του ολοήμερου κατά την εφαρμογή του αξιοποιεί ποικιλία εναλλακτικών διδακτικών προσεγγίσεων, κυρίως βιωματικής μορφής. Ο μαθητής συμμετέχει αβίαστα κι ευχάριστα σε ένα περιβάλλον δεκτικό για την ανάπτυξη των ιδιαίτερων ικανοτήτων του. Εξάλλου, για να είναι ευχάριστο το πρόγραμμα και για να μην καταπονούνται οι μαθητές, οι απογευματινές ώρες έχουν μικρή διάρκεια ( 35 - 40 λεπτών). Το πρόγραμμα του ολοήμερου σχολείου σχεδιάστηκε έτσι ώστε να μη δημιουργεί  προβλήματα και να μη στερεί από τα παιδιά βασικές τους ανάγκες, όπως είναι αυτές της σίτισης και της ξεκούρασης.

Το νέο ωρολόγιο πρόγραμμα του ολοήμερου σχολείου προβλέπει 50 λεπτά (14:00 – 14:50) για φαγητό – ξεκούραση – χαλάρωση των μαθητών. Εδώ κρίνεται σκόπιμο να τονιστεί η σημασία συνεργασίας με τους γονείς ώστε οι μαθητές να προσέρχονται στο σχολείο με τα απαραίτητα για την ώρα του φαγητού, που είναι τα εξής:

* πετσέτα για να στρώνεται στο θρανίο

* πετσέτα για τα χέρια

* σκεύη κατάλληλα για το ζέσταμα του φαγητού στον φούρνο μικροκυμάτων και όχι ξεχειλισμένα με φαγητό, ώστε να είναι εύκολο το ζέσταμα και η μεταφορά τους.

* ανάλογα συνοδευτικά σκεύη (κουτάλι – πιρούνι – ποτήρι - πιάτο)

*αν είναι δυνατό τσαντάκι μεταφοράς και φύλαξης φαγητού.

Η όλη οργάνωση του γεύματος εντάσσεται στην εκπαιδευτική διαδικασία, καθώς στοχεύει στο να εξοικειώσει  τα παιδιά στην κοινή εστίαση, την ανάπτυξη πρωτοβουλιών, την αυτενέργεια και δημιουργεί αισθήματα αυτοτέλειας, αυτάρκειας και αυτοπροστασίας.

Ιδιαίτερη σημασία θα πρέπει να δίνεται από τους γονείς για την έγκαιρη και ασφαλή άφιξη και αναχώρηση των μαθητών από το σχολείο (πρωινή και απογευματινή) και για την έγκαιρη ενημέρωση των δασκάλων του ολοήμερου σχολείου για οτιδήποτε αφορά τους μαθητές και χρειάζεται ειδική μέριμνα από τους δασκάλους.

Το ολοήμερο σχολείο αποτελεί ένα παραπέρα βήμα για κοινωνικοποίηση του παιδιού και αποσκοπεί να περάσει το χρόνο του πολύ ευχάριστα και δημιουργικά. Για να επιτευχθεί αυτό χρειάζεται η ακόμα καλύτερη συνεργασία δασκάλων – γονέων – μαθητών.

Στιγμιότυπα από την εκδήλωση για τη λήξη του σχολικού έτους 2006-2007

Μουσική: παρουσίαση σε power point έργων ζωγραφικής των παιδιών εμπνευσμένα από το μουσικό έργο του Antonio Vivaldi "τέσσερις εποχές"

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΚΟΜΝΗΝΟΣ

Πληροφορίες για την πόλη μας

Κυκλοφοριακή αγωγή

Παρασκευή κουραμπιέδων...

Στιγμιότυπα από εκδηλώσεις του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων

ΑΡΧΙΚΗ / ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ / ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ / ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ / ΧΡΗΣΙΜΑ ΕΓΓΡΑΦΑ / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / ΕΡΓΑΣΙΕΣ / Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΑΣ / ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ / ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ / ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ / ΟΛΟΗΜΕΡΟ / ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ / ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ

Σχεδιασμός - Ανανέωση: Πανάγιος Κώστας Αποστολή αλληλογραφίας προς costasgreece2005@yahoo.com με ερωτήσεις ή σχόλια σχετικά με αυτήν την ιστοσελίδα.
Πνευματικά δικαιώματα © 2008, 9ο Δημοτικό Σχολείο Πετρούπολης
Τελευταία ενημέρωση: Δευτέρα, 12. Μαΐου 2008