ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ

9ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ "ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΚΟΜΝΗΝΟΣ"

ΑΡΧΙΚΗ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ
ΧΡΗΣΙΜΑ ΕΓΓΡΑΦΑ
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ
ΕΡΓΑΣΙΕΣ
Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΑΣ
ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ
ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ
ΟΛΟΗΜΕΡΟ
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ
ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας ιδρύθηκε το 1989.

Σκοποί του Συλλόγου είναι:

• Η μελέτη και προβολή των προβλημάτων του Σχολείου.
  • Η ανάπτυξη, ο εκσυγχρονισμός και η δημοκρατική αναβάθμιση της παιδείας.
  • Η αύξηση των δαπανών για την πλήρη κάλυψη των αναγκών της εκπαίδευσης.
  • Η προάσπιση της υγείας των μαθητών.
  • Η συμπαράσταση στους μαθητές για την ανάπτυξη πολιτιστικών δραστηριοτήτων μέσα και έξω από το σχολείο.
  • Η διατήρηση και διάδοση της λαϊκής πολιτιστικής μας κληρονομιάς.

ΜΕΛΗ του είναι ΟΛΟΙ οι γονείς, κηδεμόνες, επίτροποι και οι νόμιμα διορισμένοι αντιπρόσωποί τους. Οι εγγεγραμμένοι αποτελούν τα ενεργά μέλη, που έχουν και το δικαίωμα να εκλέξουν και να εκλεγούν στα όργανα του συλλόγου.

Όργανα διοίκησης του Συλλόγου είναι η Γενική Συνέλευση και το Διοικητικό Συμβούλιο. Η Γενική Συνέλευση Γονέων είναι το ανώτατο και το κυρίαρχο όργανο του συλλόγου που συνέρχεται τακτικά ή έκτακτα για να δώσει τις βασικές κατευθύνσεις, αλλά και να εκλέξει κάθε 2 χρόνια Διοικητικό Συμβούλιο, Εκπροσώπους στην Ένωση Συλλόγων Γονέων του Δήμου Πετρούπολης, Εκπρόσωπο στην Σχολική Επιτροπή και Εξελεγκτική Επιτροπή.

Ο τρόπος λειτουργίας του Συλλόγου ορίζεται από το εγκεκριμένο στο πρωτοδικείο ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ του.

Ο Σύλλογος συμμετέχει (με εκπρόσωπο στην Σχολική Επιτροπή) στη λήψη αποφάσεων που αφορούν την ΟΡΓΑΝΩΣΗ και τη ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ του σχολείου, με εξαίρεση το εκπαιδευτικό και διδακτικό έργο.

Ο Σύλλογος είναι μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

Τα έσοδα του συλλόγου προέρχονται από:
  • Εγγραφές και συνδρομές των μελών.
  • Προαιρετικές και έκτακτες εισφορές των μελών.
  • Διάφορες εκδόσεις και εκδηλώσεις του Συλλόγου.

Τα έσοδα του Συλλόγου διατίθενται όποτε απαιτείται για το σχολείο και για την αναβάθμιση της εκπαίδευσης και του εκπαιδευτικού υλικού.

Τα τελευταία χρόνια ο Σύλλογος έχει προσφέρει στο Σχολείο:
  • Δύο Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές.
  •  Ένα προτζέκτορα στην αίθουσα εκδηλώσεων με το πανί προβολής.
  • Το έπιπλο της Δανειστικής Βιβλιοθήκης καθώς και μεγάλο τμήμα των βιβλίων της.
  • Τοποθέτηση κουρτινών σε όλες τις αίθουσες διδασκαλίας και στην αίθουσα εκδηλώσεων.
  • Μουσικά όργανα.
  • Φούρνο μικροκυμάτων για το ολοήμερο

Κάθε χρόνο διοργανώνεται Έκθεση Βιβλίου της οποίας τα έσοδα διατίθενται για εμπλουτισμό με βιβλία της Δανειστικής Βιβλιοθήκης.(Ένα τμήμα από τα έσοδα της περσινής έκθεσης διατέθηκε για την αγορά μιας εγκυκλοπαίδειας σε ηλεκτρονική μορφή, μετά από αίτηση των εκπαιδευτικών)

Επί μια δεκαετία περίπου λειτουργούν με μεγάλη επιτυχία τμήματα μαθημάτων ζωγραφικής και παραδοσιακών χορών.
    Στο τέλος της σχολικής χρονιάς παρουσιάζονται έργα των μαθητών του τμήματος ζωγραφικής αλλά και μια αξιόλογη εκδήλωση των τμημάτων των παραδοσιακών χορών με ζωντανή ορχήστρα που αποτελούν καταξιωμένοι καλλιτέχνες στο χώρο της παραδοσιακής μουσικής. Τα παιδιά φορώντας παραδοσιακές στολές, και τιμώντας την Ελληνική λαϊκή παράδοση, γεμάτα ζωντάνια παρουσιάζουν τον κόπο μιας ολόκληρης χρονιάς.

ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ:
  • Εγγραφείτε μέλη στο σύλλογο του σχολείου μας.
  • Συμμετέχετε στις τακτικές και έκτακτες γενικές συνελεύσεις που πραγματοποιούνται από τα όργανα του συλλόγου.
  • Ανταποκρίνεστε στις προσκλήσεις του συλλόγου σε όποιες εκδηλώσεις πραγματοποιεί εντός και εκτός σχολείου.

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ:
    Σύλλογος είμαστε όλοι μας και όχι το Διοικητικό Συμβούλιο.
    Δεν χρειάζονται χρήματα μόνο η συμπαράστασή σας και η παρουσία σας.
    Όλοι μαζί ενωμένοι μπορούμε να πιέσουμε και να πετύχουμε πολλά.

Την επόμενη σχολική χρονιά ένα τμήμα δεν θα έχει αίθουσα. Σ’ αυτό το τμήμα μπορεί να είναι το παιδί του καθενός από μας.
    Αγωνιζόμαστε επί δύο χρόνια να καταφέρουμε να χτιστούν δύο ακόμα αίθουσες διδασκαλίας πάνω από την αίθουσα εκδηλώσεων.

Επικοινωνήστε για οποιοδήποτε θέμα σας απασχολεί με τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου. Κάθε Σάββατο από 09:00 έως 15:00 βρισκόμαστε στο σχολείο.

Πρόεδρος: Βεντούρα Διονυσία
    Αντιπρόεδρος: Ντόκου Ντίνα
    Γραμματέας: Μήτρος Παναγιώτης
    Ταμίας: Νικολαΐδου Σοφία
    Μέλος: Ταλόγλου Αφροδίτη
    Μέλος: Τέλιου Μάγδα

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΚΟΜΝΗΝΟΣ

Πληροφορίες για την πόλη μας

Κυκλοφοριακή αγωγή

Παρασκευή κουραμπιέδων...

Στιγμιότυπα από εκδηλώσεις του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων

ΑΡΧΙΚΗ / ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ / ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ / ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ / ΧΡΗΣΙΜΑ ΕΓΓΡΑΦΑ / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / ΕΡΓΑΣΙΕΣ / Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΑΣ / ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ / ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ / ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ / ΟΛΟΗΜΕΡΟ / ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ / ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ

Σχεδιασμός - Ανανέωση: Πανάγιος Κώστας Αποστολή αλληλογραφίας προς costasgreece2005@yahoo.com με ερωτήσεις ή σχόλια σχετικά με αυτήν την ιστοσελίδα.
Πνευματικά δικαιώματα © 2008, 9ο Δημοτικό Σχολείο Πετρούπολης
Τελευταία ενημέρωση: Δευτέρα, 12. Μαΐου 2008