ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

9ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ "ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΚΟΜΝΗΝΟΣ"

ΑΡΧΙΚΗ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ
ΧΡΗΣΙΜΑ ΕΓΓΡΑΦΑ
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ
ΕΡΓΑΣΙΕΣ
Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΑΣ
ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ
ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ
ΟΛΟΗΜΕΡΟ
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ
ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ

Το Σχολείο μας ιδρύθηκε το έτος 1977.Λειτούργησε για πρώτη φορά ως 6/θέσιο με διευθυντή τον κ. Παλάζη Αντώνη.

Στεγάζεται σε δικό του διδακτήριο από το 1988, που έχει συνολικό εμβαδόν κτιρίου 510 τ.μ. και βρίσκεται στη συμβολή των οδών Σουλίου και Σκουφά στην Πετρούπολη  Από 18-9-1989 μέχρι 30-6-2004 συστεγάζονταν με το 6ο Γυμνάσιο Πετρούπολης με αποτέλεσμα την εκ περιτροπής πρωινή και απογευματινή βάρδια.

Σήμερα λειτουργεί ως Ολοήμερο 12/θέσιο με Διευθυντή τον κ. Λιακόπουλο Γεώργιο.

Για να επισκεφτείτε το σχολείο μας συμβουλευτείτε το παρακάτω σχεδιάγραμμα.

Πληροφορίες για την Πετρούπολη

Η Πετρούπολη, ξεκινώντας από κουπόνια εφημερίδας, πόλη πια σήμερα, έχει συνδέσει το όνομά της με τον τόπο στον οποίο είναι κτισμένη, στην πέτρα των παρυφών του Ποικίλου. Σημείο αναφοράς πολιτιστικών γεγονότων, έγινε ιδιαίτερα γνωστή στο Λεκανοπέδιο από τη μετατροπή του γνωστού λατομικού χώρου στο Θέατρο Πέτρας. Αμφιθεατρικά κτισμένη με τυχαίο βιοκλιματικό προσανατολισμό, στο μεγάλο μέρος της αποτελεί μαζί με τα τμήματα του Χαϊδαρίου τις πιο αναβαθμισμένες περιοχές της Δυτικής Αθήνας.
Στα διοικητικά όρια του Δήμου ανήκουν 700 Ηa, από τα οποία η νομοθετημένη έκταση καλύπτει περίπου 190 Ηα. Η νομοθετημένη έκταση ταυτίζεται με τη δομημένη έκταση, ενώ το μεγάλο μέρος της έκτασής της αποτελούν τμήματα των βορειο-ανατολικών πλαγιών του Ποικίλου. Ετσι η περιαστική ζώνη της Πετρούπολης γίνεται το σημείο αναφοράς για την πόλη.

Σήμερα ο Δήμος Πετρούπολης με βάση την επίσημη απογραφή της Στατιστικής Επετηρίδας για το 1991 εκτιμά πληθυσμό 38.154 κατοίκων, ενώ τα στατιστικά δελτία καταναλωτών ΔΕΗ για το 1989 εκτιμούν 45.142 κατοίκους. Με βάση τα επίσημα στοιχεία της ΕΣΥΕ μπορεί να εκτιμηθεί μια μέση μικτή πυκνότητα 200,8 κατ/Ηα, ενώ μέση καθαρή 401,6 κατ./Ηα.

Στη διάρθρωση του οικονομικά ενεργού πληθυσμού, αποτελεί την εξαίρεση στον κανόνα της Δυτικής Αθήνας, αφού το ποσοστό συμμετοχής είναι από το χαμηλότερο μέσα όχι μόνο σε επίπεδο πρωτεύουσας αλλά και χώρας, ενώ παράλληλα εμφανίζεται με κυρίαρχο δυναμικό τον τριτογενή.

Η Πετρούπολη διαχωρίζεται οικιστικά σε 4 συνοικίες και δέκα γειτονιές. Το κέντρο του Δήμου, που έχει αναπτυχθεί γραμμικά πάνω στον κεντρικό οδικό άξονα της πόλης, ο οποίος την τέμνει κάθετα, έχοντας φθάσει πολύ κοντά στο μέτρο κορεσμού του, έχει αρχίσει εμφανώς να οδηγείται στους οριζόντιους άξονες και να υπεισέρχεται μέσα στην κυρίαρχη ως χρήση κατοικία.

Η ισχύουσα επιτρεπόμενη κάλυψη κυμαίνεται από 60-70% και ο θεσμοθετημένος Συντελεστής Δόμησης είναι 1,6. Γενικά στην εφαρμογή του εγκεκριμένου σχεδίου παρουσιάζει προβλήματα. Σήμερα το απόθεμα κάλυψης μέσα στον ιστό είναι σημαντικό και κυμαίνεται στο 30-35% και η υλοποιημένη εκμετάλλευση του Σ.Δ. κυμαίνεται στο 20-25%. Η ποιοτική κατάσταση των κτιρίων κρίνεται από μέτρια έως πολύ καλή.

Ολα τα παραπάνω δείχνουν ότι στην Πετρούπολη βρίσκουμε τον Δήμο Εξαίρεση έναντι των υπολοίπων της Δυτικής Αθήνας. Παρά το γεγονός ότι η δυναμική των πραγμάτων στην Πετρούπολη έχει τους δικούς της ρυθμούς, τα στοιχεία που αναφέρθηκαν κρύβουν κινδύνους και προβλήματα. Τα σημαντικότερα από αυτά αφορούν την ιδιαίτερα υψηλή σημερινή διαμορφωμένη πυκνότητα σε συνθήκες σοβαρού αποθέματος κάλυψης και δόμησης. Αυτό σημαίνει ότι αν στην Πετρούπολη βρισκόμαστε κοντά στα ποσοστά κορεσμού, τότε θα βρισκόμαστε σε μία πόλη που θα μπορούσε να ισοδυναμεί με τρεις "Κυψέλες".

Πηγή: ΑΣΔΑ

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΚΟΜΝΗΝΟΣ

Πληροφορίες για την πόλη μας

Κυκλοφοριακή αγωγή

Παρασκευή κουραμπιέδων...

Στιγμιότυπα από εκδηλώσεις του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων

ΑΡΧΙΚΗ / ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ / ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ / ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ / ΧΡΗΣΙΜΑ ΕΓΓΡΑΦΑ / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / ΕΡΓΑΣΙΕΣ / Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΑΣ / ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ / ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ / ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ / ΟΛΟΗΜΕΡΟ / ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ / ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ

Σχεδιασμός - Ανανέωση: Πανάγιος Κώστας Αποστολή αλληλογραφίας προς costasgreece2005@yahoo.com με ερωτήσεις ή σχόλια σχετικά με αυτήν την ιστοσελίδα.
Πνευματικά δικαιώματα © 2008, 9ο Δημοτικό Σχολείο Πετρούπολης
Τελευταία ενημέρωση: Δευτέρα, 12. Μαΐου 2008