ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

9ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ "ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΚΟΜΝΗΝΟΣ"

ΑΡΧΙΚΗ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ
ΧΡΗΣΙΜΑ ΕΓΓΡΑΦΑ
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ
ΕΡΓΑΣΙΕΣ
Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΑΣ
ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ
ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ
ΟΛΟΗΜΕΡΟ
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ
ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ

Ιανουάριος 2007

Μαθήματα  Η/Υ για τους γονείς των μαθητών του Σχολείου μας.

Καλά νέα για 50 περίπου γονείς του Σχολείου μας. Στο εργαστήριο Η/Υ του Σχολείου μας παρακολουθούν  δωρεάν μαθήματα "Βασικών δεξιοτήτων στους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές και το Ιντερνετ". Πρόκειται για το πρόγραμμα "ΗΡΩΝ" της Γενικής Γραμματείας Εκπαίδευσης Ενηλίκων και διαρκεί 50 ώρες. Οι γονείς χωρισμένοι σε 3 τμήματα παρακολουθούν τα μαθήματα 2 φορές τη βδομάδα και οι πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες.

Χριστούγεννα 2006

Ο  Ερυθρός Σταυρός (παράρτημα Πετρούπολης) ζήτησε τη βοήθεια του Σχολείου μας σε τρόφιμα  για τις γιορτές των Χριστουγέννων. Άπορες οικογένειες της πόλης μας χρειάζονται τη βοήθειά μας ιδιαίτερα τις ημέρες των γιορτών.Η ανταπόκριση των μαθητών μας και των γονέων τους υπήρξε εντυπωσιακή.Μεγάλη ποσότητα τροφίμων συγκεντρώθηκε και  είμαστε χαρούμενοι όλοι γι΄αυτό .

(Ιούνιος 2004) Επιτέλους τα καλά νέα ήρθαν

Το 6ο Γυμνάσιο που μοιράζεται εδώ και χρόνια το ίδιο κτίριο μαζί μας, σύντομα θα μετακομίσει στο δικό του διδακτήριο που χτίζεται στο χώρο δίπλα στο Καμίνι. Το σχολείο μας έτσι σε λίγο θα λειτουργεί σε πρωινή μόνο βάρδια.

(2002 - 2003) Σχολή Γονέων

Το Σχολικό Έτος 2002 - 2003 ξεκινήσαμε τη λειτουργία σχολής Γονέων και μέχρι σήμερα πραγματοποιήθηκαν Επιμορφωτικές Συναντήσεις με τα παρακάτω θέματα:

1. Παράγοντες σχολικής επίδοσης - Ο ρόλος του σχολείου και της οικογένειας.

2. Η αντιμετώπιση της πολιτισμικής διαφορετικότητας στο σημερινό σχολείο.

(2002) Μετονομασία του Σχολείου μας

Το Σχολικό Συμβούλιο του Σχολείου μας που συνεδρίασε την Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2002 αποφάσισε ομόφωνα να προτείνει τη μετονομασία του Σχολείου από "9ο Δημοτικό Σχολείο Πετρούπολης" σε "9ο Δημοτικό Σχολείο Πετρούπολης ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΚΟΜΝΗΝΟΣ". Οι νεκροί του Πολυτεχνείου αποτελούν άριστο παράδειγμα αυτοθυσίας για τη Δημοκρατία και την Ελευθερία. Ο νεαρότερος από αυτούς ο Διομήδης Κομνηνός, μαθητής τότε, έδωσε τα νιάτα του, τη ζωή του, στον αγώνα για μια άλλη Ελλάδα, την Ελλάδα της Εθνικής Ανεξαρτησίας και της Δημοκρατίας. Το Υπουργείο Παιδείας ενέκρινε την πρότασή μας και στο εξής το Σχολείο μας θα φέρει το νέα του ονομασία.

Αλληλογραφία με το εξωτερικό

Το Σχολικό έτος 2000 - 2001 ξεκινήσαμε ένα πρόγραμμα επικοινωνίας με το σχολείο Connels Point Public School στο Σίδνεϋ της Αυστραλίας. Συγκεκριμένα οι μαθητές μας ανταλλάσουν επιστολές με μαθητές ίδιας ηλικίας γράφοντας στα ελληνικά και παίρνουν απάντηση στα αγγλικά. Το πρόγραμμα στοχεύει στην άσκηση σε μια γλώσσα που διδάσκονται και ταυτόχρονα ανταλλάσουν εμπειρίες και γνωρίζουν ένα διαφορετικό πολιτιστικό μοντέλο (επίσης ανταλλάσουν κάρτες-Video). Συνεργάτης μας στην Αυστραλία είναι η κα Παυλάκη, Ελληνίδα που γεννήθηκε στην Αυστραλία. Τη Σχολική χρονιά 2002 - 2003 στο πρόγραμμα παίρνουν μέρος οι μαθητές της Τετάρτης και της Πέμπτης Τάξης.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΚΟΜΝΗΝΟΣ

Πληροφορίες για την πόλη μας

Κυκλοφοριακή αγωγή

Παρασκευή κουραμπιέδων...

Στιγμιότυπα από εκδηλώσεις του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων

ΑΡΧΙΚΗ / ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ / ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ / ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ / ΧΡΗΣΙΜΑ ΕΓΓΡΑΦΑ / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / ΕΡΓΑΣΙΕΣ / Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΑΣ / ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ / ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ / ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ / ΟΛΟΗΜΕΡΟ / ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ / ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ

Σχεδιασμός - Ανανέωση: Πανάγιος Κώστας Αποστολή αλληλογραφίας προς costasgreece2005@yahoo.com με ερωτήσεις ή σχόλια σχετικά με αυτήν την ιστοσελίδα.
Πνευματικά δικαιώματα © 2008, 9ο Δημοτικό Σχολείο Πετρούπολης
Τελευταία ενημέρωση: Δευτέρα, 12. Μαΐου 2008